special

Економічна енциклопедія. Літера С

СЕРЕДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВЕЛИЧИНИ [СРЕДНИЕ ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ВЕЛИЧИНЫ]

- Див. Середні економічні показники.

СЕРЕДНІ ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ [СРЕДНИЕ ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ПОКАЗАТЕЛИ.]

- середньостатистичні показники (величини), що визначаються як середні за кілька років за певною сукупністю економіч-них об'єктів в усій сукупності виробників і споживачів за методом обчислення не се-редніх арифметичних, а середньозважених величин. Напр., якщо одна людина має річ-ний дохід 2000 грн., дві - по 3000 грн. і дві- по 5000 грн., то їх середній дохід дорівнює (2000 +2х 3000 +2х 5000): 5 = 3600 грн. на одну людину.

СЕРЕДНІЙ ЗАРОБІТОК (СРЕДНИЙ ЗАРАБОТОК]

-розмір заробітної плати, одержа-ної працівником за певний проміжок часу, що зберігається за ним під час чергової і додаткової відпусток, тимчасової втрати працездатності, пов'язаної з роботою, та в інших випадках, передбачених чинним за-конодавством. Застосовуються різні спо-соби обчислення С.з. залежно від того, на яких підставах проводиться оплата. Так, при обчисленні С.з. для оплати основної і додат-кової відпустки беруть до уваги всі види зар-плати, включаючи виробничі премії, допла-ти за надурочну роботу.

СЕРЕДНІЙ ПРИБУТОК (СРЕДНЯЯ ПРИБЫЛЬ]

- рівний (рівнозначний) прибуток на однакові капітали, вкладені в різні галузі і сфери виробництва. Утворюється в процесі міжгалузевої конкуренції.

СЕРЕДНІЙ СТРОК ЗБЕРІГАННЯ ВКЛАДІВ [СРЕДНИЙ СРОК ХРАНЕНИЯ ВКЛАДОВ]

- показник стабільності вкладів; визначаєть-ся діленням числа днів у році на показник оборотності вкладів.

СЕРЕДНЬОСТРОКОВИЙ ПЕРІОД [СРЕДНЕСРОЧНЫЙ ПЕРИОД]

-період в економі-ці, що охоплює, як правило, від одного до п'я-ти-семи років. Поняття "С.п." застосовують у прогнозуванні, плануванні, кредитуванні.

СЕРЕДНЯ НОРМА РЕНТАБЕЛЬНОСТІ [СРЕДНЯЯ НОРМА РЕНТАБЕЛЬНОСТИ]

- відношення річного прибутку до витрат, що знадобились для його отримання, яке ста-новить від 15 до 50 процентів.

СЕРЕДНЯ ЦІНА (СРЕДНЯЯ ЦЕНА]

- Див. Ціна середня.

СЕРІЙНЕ ВИРОБНИЦТВО [СЕРИЙНОЕ ПРОИЗВОДСТВО]

- обмежене виробництво продукції, товарів серіями, тобто окремими партіями значних розмірів, але не в масовому масштабі.

СЕРІЯ [СЕРИЯ]

- 1. Сукупність цінних паперів, банків-ських білетів, що випущені під одним іден-тифікатором. 2. Група однорідних за спіль-ними ознаками товарів, предметів, явищ, дій, понять. 3. Одна з відносно самостійних частин великого фільму.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';