special

Економічна енциклопедія. Літера Н

НАЙБІЛЬШЕ СПРИЯННЯ [НАИБОЛЬШЕЕ БЛАГОПРИЯТСТВОВАНИЕ]

- режим еко-номічних відносин між державами, за яко-го одна країна надає іншій такі ж сприятли-ві умови, якими користується або буде ко-ристуватись у майбутньому третя країна на території першої.

НАЙМАНА ПРАЦЯ [НАЕМНЫЙ ТРУД]

- праця особи, яка працює за договором най-му на підприємстві, що належить іншому власникові.

НАЙМЕННИК [ИМЕННИК]

- 1. Перелік поіменованих моделей виробів, товарів, при-значених для виробництва, імпорту тощо. 2. Клеймо підприємства, яке виготовляє ви-роби з дорогоцінних металів.

НАЙМИТ [БАТРАК]

- у Київській Русі та се-редньовічній Україні - позастановий про-шарок населення, що складався з розорено-го сільського та міського люду, холопів, які були позбавлені засобів виробництва. Н. працювали за плату в поміщицьких і стар-шинських маєтках, господарствах замож-них козаків, селян, чумаків. Після селян-ських реформ 1848 і 1861 рр.-наймані ро-бітники у міському або сільському капіталіс-тичному господарстві.

НАЙМОДАВЕЦЬ [НАЙМОДАТЕЛЬ]

-учас-ник договору найму, який надав майно, то-вару тимчасове користування наймачеві за винагороду, обумовлену в договорі.

НАЙОМ [НАЕМ]

- надання майна його власником (наймодавцем) іншій стороні (наймачеві) у тимчасове користування за певну плату. Див. також Оренда.

НАКАЗ [ПРИКАЗ]

- 1. Акт управління, що його видають керівники міністерств, ві -домств, організацій, установ, підприємств та фірм. Право на здійснення такого акту визначають: Конституція України, положен-ня, статути та інші нормативні акти, що ви-даються повноважними державними орга-нами. Наказом оформляється також розпо-рядження військового начальника. 2. Пра-вовий акт (офіційний документ), виданий керівником організації (установи, підприєм-ства), що діє на основі єдиноначальності з аби стати готовим виробом. Бувають Н. влас-ного виробництва (продукти праці одного під-розділу підприємства, які подальшу обробку проходять в іншому підрозділі того ж підприємства) і куповані (продукти праці, що одер-жують з інших підприємств). При обчисленні собівартості готової продукції Н. входять окремою статтею до прямих витрат на ви-робництво як сировина й основний матеріал.

НАПОЛЕОНДОР (НАПОЛЕОНДОР]

- французька золота монета вартістю 20 франків, карбувалася до 1914 р. Частково збереглася в обігу досі.

НАРАХУВАННЯ НА ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ [НАЧИСЛЕННЯ НА ЗАРАБОТНУЮ ПЛАТУ]

- обов'язкові внески підприємств, організацій та установ усіх форм власності до Пенсійно-го фонду. Фонду соціального страхування та ін. Обчислюють у процентах від загальної суми оплати праці за встановленими став-ками. Вони не впливають на розмір заро-бітної плати, оскільки їх здійснюють за раху-нок підприємств і включають до витрат ви-робництва чи обігу.

НАРАХУВАННЯ ПРОЦЕНТІВ [НАЧИСЛЕНИЕ ПРОЦЕНТОВ]

- обчислення плати за позикові кошти, здійснювані за рахунковими поточними (крім бюджетних), позиковими, депозитними та іншими рахунками. Рівень процентних ставок, порядок, період і терміни Н.п. (стягнення) визначають у договорі між кредитною організацією та клієнтом.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';